پایگاه اطلاعات بیماری شناسی گیاهی دانشگاه آزاد اسلامی دزفول

عامل این بیماری قارچی است به نام   claviceps purpurea . عامل بیماریزا در مرحله‌ی گلدهی و تولید خوشه وارد اندامهای زایشی و دانه می شود و داخل دانه ها مستقر می شود، در ابتدا قطرات زرد چسبنده ای روی گلها دیده می شود ولی پس از رسیدن محصول تولید اندامهای تیره رنگی می کند که سفت و سخت است و از درون دانه بیرون می زند که همان اسکلروت قارچ است که به آن ناخنک می گویند. درون اسکلروت قارچ پریتسیوم قارچ وجود دارد که به این ترتیب اسپورهای جنسی تولید و ماندگاری قارچ را تضمین می کنند .

زمستان گذرانی عامل بیماری توسط اسکلروت می باشد.

                  


در داخل این اسکلروت ماده‌ی آلکالوئیدی است که این ترکیبات به اسامی مختلف معرفی شده اند و دارای چند نوع ماده است از جمله ارگوتامین و ارگومترین (Ergotamin & Ergometrin ) که این ترکیبات می توانند برای مصرف کننده چه انسان و چه دام خطرناک باشند. می توانند در دزهای بالا ایجاد تشنج های عصبی ، تخریب بافت و در مواردی ایجاد سقط جنین بکنند.

اجزاء مختلف ترکیباتی که در اسکلروت وجود دارد را جدا کرده اند و از بعضی اجزاء آن در صنعت دارو سازی می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد، به این صورت که ابتدا غلات (گندم،جو،چاودار) را به صورت مصنوعی با این قارچ آلوده می کنند سپس آن را برداشت می کنند اسکلروت ها را جدا می کنند و در ازمایشگاه ترکیبات مورد نظر را جدا می کنند.

کنترل بیماری : رعایت تناوب زراعی ، بوجاری بذر

[ ۱۳٩٠/٢/٢ ] [ ٧:٢٩ ‎ب.ظ ] [ مهندس ابراهیم قمی ]
درباره وبلاگ

با سلام این وبلاگ به منظور کمک به یادگیری هرچه بیشتر دانشجویان و علاقه مندان به رشته بیماری شناسی گیاهی ایجاد شده و اکثر مقالات موجود توسط دانشجویان رشته گیاه پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی دزفول گردآوری شده اند.
امکانات وب