پایگاه اطلاعات بیماری شناسی گیاهی دانشگاه آزاد اسلامی دزفول

عامل بیماری ، قارچی با نام علمی Sclerotinia sclerotiorum می باشد . این بیماری مشکل اساسی کلزا در بیشتر نواحی دنیا بوده و در ایران نیز این بیماری در اکثر مزارع کلزای استانهای گلستان ، گیلان ، مازندران و بصورت محدود در استان اردبیل دیده شده است . این بیماری دامنه میزبانی وسیعی دارد که عمده محصولات میزبان آن عبارتند از : انواع لوبیا ، آفتابگردان ، سویا ، شبدر ، حبوبات ، خردل ، یونجه ، کلزا و سیب زمینی . این بیماری درشرایط آب و هوایی گرم و مرطوب که مصادف با گلدهی است ، بیشترین شدت آلودگی را دارد .


 علایم بیماری

علایم بیماری معمولا بعد از شروع گلدهی ظاهر می گردد . هر چند ممکن است علایم در تمام اندامهای هوایی مشاهده گردد .اما در شرایط طبیعی بیشتر روی ساقه دیده می شود . در این بیماری از دانه های سخت و سیاه رنگی ( سختینه ) که از سالهای قبل در مزارع مانده است زائده های فنجانی شکل ( آپوتسیوم ) ایجاد می شود . از این زائده های فنجانی ذرات خیلی ریزی ( اسپورها ) ایجاد     می شود که در ابتدا به گلبرگهای کلزا حمله کرده و انها را آلوده می نماید سپس وارد ساقه شده و در محل آلودگی ، ساقه در اثر فعالیت قارچ پوسیده ، سفید رنگ شده و می شکند و دانه های سیاه رنگ سختی در داخل آن تولید می شود . بوته های آلوده کلزا دارای دانه های کم ، لاغر و رنگ پریده می باشند .

 

 روشهای مبارزه و کنترل بیماری

1 . خارج کردن بقایای گیاه بعد از برداشت و سوزاندن آنها در خارج از مزرعه

2.شخم عمیق بعد از برداشت

3. غرقاب کردن اراضی حداقل به مدت 10 روز

4. تناوب زراعی با گیاهان غیر میزبان مانند گندم ، جو ، ذرت

5 . کاشت بذور سالم و عاری از آلودگی

6 . کنترل علفهای هرز میزبان عامل بیماری

7 . ضد عفونی بذر

8 . سمپاشی اندامهای هوایی کلزا

با توجه به اینکه فعالیت بیماری همزمان با شروع گلدهی می باشد بنابراین بهترین زمان مبارزه، همزمان با ظهور اولین گلبرگها است که در منطقه پارس آباد و بیله سوار در استان اردبیل ، تقریبا اوایل اسفند ماه می باشد . که برای سمپاشی می توان از سموم قارچ کش نظیر فولیکور استفاده کرد .  

 

پوسیدگی و شکستن ساقه در محل آلودگی

 

 

[ ۱۳٩٠/٢/٥ ] [ ٦:٢۱ ‎ب.ظ ] [ مهندس ابراهیم قمی ]
درباره وبلاگ

با سلام این وبلاگ به منظور کمک به یادگیری هرچه بیشتر دانشجویان و علاقه مندان به رشته بیماری شناسی گیاهی ایجاد شده و اکثر مقالات موجود توسط دانشجویان رشته گیاه پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی دزفول گردآوری شده اند.
امکانات وب