پایگاه اطلاعات بیماری شناسی گیاهی دانشگاه آزاد اسلامی دزفول

 

کوتولکی زبر ذرت:

 

کوتولکی زیر ذرت یکی از بیماری های ویروسی ذرت می باشد که در سال 1362 توسط دکتر ایزد پناه و همکاران از فارس گزارش شده است.

 

علائم بیماری :

 

کم شدن فاصله بین گره ها ، کوتولکی بوته ها راست ایستادن برگ ها و ایجاد گال یا زگیل های ریز در روی دمبرگ، پشت برگ و همچنین غلاف از علائم بیماری کوتولگی زیر درخت هستند برای رویت زگیل ها معمولا نیاز به ذره بین بوده ولی بسیاری از آنها نیز با چشم غیر مسلح نیز قابل مشاهده است .


 

بیماری ممکن است منجر به مرگ جوانه انتهایی شود ریشه ذرت مبتلا نسبت به بوته سالم از رشد کمتری دارا می باشد بسته به زمان آلودگی ممکن است دانه و خوشه اصلا تشکیل نشده یا از مقدار آن کاسته گردد علائم آلودگی در شرایط گلخانه تقریبا مشابه به مزرعه است منتهی رنگ بوته های آلوده در گلخانه سبزه تیره تر بوده ، روی رگبرگهای آنها خطوط کوتاه و روشن ظاهر می شوند که بعدا متورم می گردند (ایزد پناه و همکاران).

 


عامل بیماری :

 

عامل ویروس کوتولکی زبر ذرت ویروسMaize rough dwarf virus  می باشد که از گروه Reoviridae است پیکرهای این ویروس گرد نسبتا درشت با قطر 60 تا70 نانو متر بوده ،ماده ژنتیکی آن شامل 10 تا 12 قطعه RNA دولا (double capsid) می باشد.

ویروس توسط زنجرهای Laodelphax striatellus وJavesella pellucidaو غیره انتقال می یابد ولی در طبیعت فقط گونه اول بعنوان ناقل شناخته می شود علاوه بر ذرت تعدادی از علف های هرز خانواده گندمیان ؛ گندم ، جو ،چاوودار  به این بیماری مبتلا می شوند .

 

کنترل:

 

  • تناوب زراعی که در این تناوب غلات باید حذف شود            
  •    استفاده از علف کشها برای نابودی علفهای هرزی که ویروس در روی آنها زمستانگذرانی می کنند.                                          
  • مبارزه با ناقل بوسیله حشره کشهای دیازینون و فوزا ن 
  • کاشت لاینهای متحمل اینبرید، هیبرید و واریته های مقاوم


[ ۱۳٩٠/۳/۳ ] [ ٦:۳٩ ‎ب.ظ ] [ مهندس ابراهیم قمی ]
درباره وبلاگ

با سلام این وبلاگ به منظور کمک به یادگیری هرچه بیشتر دانشجویان و علاقه مندان به رشته بیماری شناسی گیاهی ایجاد شده و اکثر مقالات موجود توسط دانشجویان رشته گیاه پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی دزفول گردآوری شده اند.
امکانات وب