پایگاه اطلاعات بیماری شناسی گیاهی دانشگاه آزاد اسلامی دزفول

پوسیدگی سفید طوقه بادام زمینی                    Sclerotium rolfsii

این بیماری در تمام مناطق بادام زمینی کاری جهان از جمله ایران انتشار دارد. و از بیماری های مهم در ایران محسوب می گردد. عامل این بیماری به 500 گونه از 100 خانواده گیاهی حمله می کند، که بیشتر آنها دو لپه ای و عمدتاً از تیره حیوانات و کاسنی ها هستند و معمولا تیره غلات کمتر به این بیماری مبتلا می شوند.

http://www.pestid.msu.edu/Portals/0/dnnPhotoGallery/670/90TN.jpg


علائم بیماری

 

علائم در کلیه اندام های هوایی و زیر زمینی ظاهر می شود و بسته به سن گیاه نشانه های متفاوتی دارد. ممکن است به صورت پوسیدگی سفید ریشه ، طوقه و ساقه، پژمردگی بوته همراه با پوسیدگی در طوقه، آلودگی غلاف و تغییر رنگ بذر ظاهر شود. معمولاً بیماری در بوته های مسن دیده می شود. بخش آلوده از میسلیوم سفید قارچ پوشیده می شود و شاخ و برگ علائم پژمردگی می گیرند. در روی قسمت های آلوده و سطح خاک و علی الخصوص در طوقه اسکلرت های به رنگ قهوه ای تولید می شود. روی غلاف های جوان لکّه های زرد پرتقالی  یا صورتی ظاهر می شود. بادام در صورت پیشرفت بیماری ممکن است فاسد شده یا ریزو چروکیده شود.

با رشد قارچ در داخل غلاف یا روی بذر، اسید اگزالیک تولید شده و در نتیجه بذر به رنگ آبی خاکستری و یا آبی سیاه در  می آید.

عامل بیماری

 

—فرم غیر جنسی قارچ Sclerotium rolfsii متعلق به قارچ های ناقص است.

—در فرم جنسی تولید بازید و بازیدیوسپور می کند . اسم جنس قارچ در مرحله تولید بازید ابتدا به نام corticium بود و سپس در سال 1947 به pellicularia تغییر یافت .

—اسکلروت ها درخاکهای مرطوب به سرعت از بین می روند ولی در خاکهای خشک تا 6 ماه بقای خود را حفظ می کنند . این بیماری بذر زاد است و در خاکهای رسی کمتر از خاکهای شنی است .

کنترل :
—1-استفاده از ارقام مقاوم ( مثلاً تیپ  Virginia )
—2-ضد عفونی بذر با ویتاواکس تیرام ، تناوب زراعی با قرار دادن غلات در تناوب
—3-معدوم کردن  بقایای آلوده گیاهی از طریق شخم
منابع :
—کتاب بیماری های گیاهان زراعی نوشته دکتر سیّد علی الهی نیا
—http://onlychild.persianblog.ir
—http://agriculture.parsiblog.com
[ ۱۳٩٠/۳/۱٠ ] [ ٤:۱٥ ‎ب.ظ ] [ مهندس ابراهیم قمی ]
درباره وبلاگ

با سلام این وبلاگ به منظور کمک به یادگیری هرچه بیشتر دانشجویان و علاقه مندان به رشته بیماری شناسی گیاهی ایجاد شده و اکثر مقالات موجود توسط دانشجویان رشته گیاه پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی دزفول گردآوری شده اند.
امکانات وب